11 Oca 2017

''Osmanlı İmparatorluğu'' imparatorluğun resmi adı değilmiydi?

Ne yani bugüne kadar bizi yanılttılar mı? Geçmişimizin, ecdadımızın, öve öve bitiremediğimiz geçmişteki o koskoca imparatorluğumuzun adını yanlış mı biliyor muşuz? Yanlış biliyormuşuz efendim. Osmanlı İmparatorluğu adı, o dönemdeki halkın ve hanedanlığın kendi topraklarına verdiği bir sıfatmış. Bu da ilk kurucusu Osman Bey'den geliyor.

Tarihteki Türk Devletleri, bugünkü Cumhurbaşkanlığı forsunda da yer alan, Doğu ve Batı  16 Türk Devleti'nin yeni halidir. O dönemlerde yıkılan devletin yerine hemen yenisi kurulur, kurulan devlete halk içinde, kurucusunun ismi  veya yönetici hanedanın ismi verilmesi bir gelenekti. Her biri Türk Devleti olmasına rağmen her devletin ismi farklı anılırdı. '' Osmanlı'' sözü de bu geleneğin devamı niteliğindedir. İlk kurulduğunda '' Osmanlı Devleti'' iken toprakları genişledikçe ''Osmanlı İmparatorluğu'' olarak anılmıştır.

Ee buraya kadar tamam. Tamam da imparatorluğun resmi adı neydi? İmparatorluğun adı daima ''Devlet-i Aliyye'' yani ''Büyük Devlet'' idi. Son dönemlerinde 19.asırın son yarısında ''Osmaniye'' eklenmiş, '' Devlet-i Aliyye-i Osmaniye'' adını kullanılmış, fakat resmi adında bir değişiklik yapılmamış, ''Devlet-i Aliyye'' kalmıştır. Bazı Türkçe belgelerde bu şekilde geçer ama uluslararası yazışmalarda anlaşmalarda resmiyette ''Devlet-i Aliyye'' vardır.

16. asırda çizilmiş bu haritada da “Türk
İmparatorluğu” ibaresi var.

İmparatorluğun Türkçesi bu şekilde geçen bu ismi yabancı yayınlarda, belge ve yazışmalarda anlaşmalarda nasıl geçiyordu peki?

Bilmeyenler şaşıracak ama bilenler biliyor zaten. Batı dünyası ''Devlet-i Aliyye'' karşılığı olarak her zaman ''Türkiye''yi kullanmıştır. Devletin ismi yazıldığı ülkenin diline göre '' Turquie'' ''Turkey'' ''Turchia'' veya  ''Türkei''olmuş, imparatorluktan bahsedildiğinde ise ''Türkiye İmparatorluğu'' denilmiştir.

Abraham Ortelius’un 1579’da Anvers’te basılan haritası.
 Altta “Türk İmparatorluğu” yazıyor.
Burası çok önemli. Resmi adı ''Devlet-i Aliyye''olan, halk içinde  ''Osmanlı İmparatorluğu'' diye anılan imparatorluğun, bir zamanlar hakim olduğu batıda, taaa 11.asırdan buyana ''Türkiye'' tanınır. 1071 de Malazgirt Savaşında Türklerin bölgeye akın etmeleri ve yerleşmesi 1085 yıllarına denk gelir. Geçmiş yüzyıllarda çizilen haritalarda, Batılıların kaleme aldıkları seyahatnamelerde, tarih kitaplarında bizim topraklarımızla ilgili yazılı tüm belgelerde devletin ismi ''Türkiye'', topraklarımız da ''Anadolu'' diye geçer.

Avrupadaki Türk korkusunun asıl nedeni de budur. Türk fetih, savaş, ganimet yöntemleri haddinden fazla abartılmıştır. Hristiyan gözlem ve kaynakları yanıltıcıdır. 1532 de Kanuni Sultan Süleyman'ın Almanya seferinde, Almanya sokaklarında kilise çanları akıncıların gelişini heber vermek için çalıyordu; buna Türken Frucht ( Türk korkusu ) deniyordu, Osmanlı korkusu değil. Martin Luther Türklere karşı savaşı dinsel bir görev olarak duyurdu dört bir yana. Yani kim ne derse desin Osmanlı dediğimiz devlet Türk Devleti'ydi her daim, her ne kadar içinde devşirmeler de olsa özü kaynağı Türk dü. Bunu Dünya kabul ederken bizim inkar etmemiz sözkonusu bile olamaz efendim.


Kaynak;
Halil İnalcık/Osmanlı 2 yorum:

  1. Devlet-i Aliyye Osmanlı İmparatorluğu Üzerine Araştırmalar Türkiye İş Bankasının kültür yayınlarına bastırdığı kitap 2 seriden oluşuyor. Fiyatı 16 TL civarı. Güzel Yazı Elinize sağlık. Diğer bölgeler tarafından Osmanlı yani kurucusunun adı ile belirtilsede devlet içinde Devlet-i Aliyye olarak geçer genelde Devlet-i Hümayun (Yönetim kadrosu) Kullanır yazışmalarda.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Teşekkür ederim bilgilendirmeniz için :)

      Sil